ДОНЕЦКАЯ НАРОДНАЯ РЕСПУБЛИКА
УПРАВЛЕНИЕ ОБРАЗОВАНИЯ АДМИНИСТРАЦИИ ГОРОДА ШАХТЁРСКА
МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ?ШАХТЁРСКАЯ СРЕДНЯЯ ШКОЛА №1? 










Разработка урока по теме
?William Shakespeare "Hamlet"? (11 класс)
(урок по технологии ?Перевёрнутый класс?)






Составил учитель английского языка 
Мойсей Татьяна Александровна








Шахтёрск, 2024
Тема: William Shakespeare "Hamlet" (chapter 5)
Задачи урока:
Практические: совершенствовать технику чтения вслух;?cпособствовать совершенствованию умения читать текст с извлечением необходимой информации: понимание и осмысление главных фактов, умение анализировать отдельные места текста и делать выборочный перевод; развивать навыки монологической речи: умение подготовить высказывание на тему, умение передать прочитанное, услышанное, умение выразить свое отношение. 
Образовательные: ознакомить обучающихся с литературой страны, язык которой они изучают; создать условия для отработки навыков и умений в чтении, письме, говорении, восприятии речи на слух; расширить общий и филологический кругозор учащихся.
Развивающие: создать условия для развития ?коммуникативных навыков через разнообразные виды речевой деятельности (монологическая, диалогическая речь); создать условия для развития таких аналитических способностей учащихся, как умение анализировать, сопоставлять, сравнивать , обобщать познавательные объекты, делать выводы; создать условия для развития памяти, внимания, воображения; содействовать формированию ?самостоятельной познавательной деятельности; содействовать развитию умений осуществлять рефлексивную деятельность; способствовать развитию навыков дискуссии.
Воспитательные: воспитывать у учащихся чувство прекрасного, любовь к английской литературе, уважение к культуре страны изучаемого языка; прививать интерес к чтению, к слушанию на иностранном языке; способствовать развитию культуры взаимоотношений при работе в парах, группах, коллективе; содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка; содействовать воспитанию активной жизненной позиции.
Оборудование: Spotlight 11. Книга для чтения Гамлет (По У.Шекспиру) в пересказе О.В.Афанасьевой, Д. Дули, В. Эванс и др., презентация, карточки с заданиями, дополнительные бонусы в форме сердечек.  
ХОД УРОКА
I. Организационный момент.
1.1. Мотивация к деятельности.
Teacher: Good morning, dear boys, girls and our guests! Glad to see you! I want to start our lesson with the song. Listen to it and tell what are we going to speak about? What is the main question raised there? (слайд 1)
 (Students listen to the song “What can love do?”)
Teacher: We have listened to the song about … love, but what do you think love is like? What is the main question raised there? 
1.2. Постановка учебной проблемы.?
Teacher: The name of the song is “What can love do?” Do you know what love can do? To answer it I invite you to make the literary tour around William Shakespeare’s masterpiece “Hamlet”. (слайд 2) Today we are working with the fifth chapter “Broken Vows”.
 The tasks of our lesson are (слайд 3):  - to depict the main character; - to discuss the evolution of Hamlet and Ophelia's relationship;-  to answer the question ?Does Hamlet love Ophelia??-  to understand and answer the question ?What can love do??
Teacher: During the lesson you are getting the additional bonuses for your active work. The first additional bonuses I want to give... That?s why be active and attentive! 
II.Основная часть урока.?
2.1. Исследование проблемной ситуации.?
Teacher: Firstly, look at the blackboard, read and continue the quotation (слайд 4):
1. “To love is nothing. To be loved is something…”
Teacher: How do you understand the quotation? 
“To love is nothing. To be loved is something… But to love and be loved, that’s everything”.?T.?Tolis
Чтение диалога по ролям
Teacher: The evolution of Hamlet and Ophelia's relationship makes us to think what is better “to love” or “to be loved”. Especially their dialogue causes a lot of raised eyebrows. Let’s read the dialogue and answer the question “Does Hamlet love Ophelia?”
 Работа в группах. 
Teacher: Do you believe in Hamlet's love for Ophelia? 
Student:   It’s a very contentious?issue.?
Teacher: I agree with you! There are different points of view on this question (слайд 5). 
1. Russian critic Belinskiy said: “Yes, this poor melancholic | Hamlet loved her as only deep and powerful souls can love ...”
2. Russian writer Turgenev said: “Hamlet ... does not love, he only carelessly  pretends that he loves.” 
Teacher: Let’s imagine how this dialogue could be finished if Hamlet loved or didn’t love Ophelia. Pupils have continued this dialogue differently. Let’s listen to the pupils’ creations. 
Do you believe in Hamlet's love for Ophelia?  Make your own decision and take this place those who support the opinion of Russian critic Belinskiy and this place those who support the opinion of  Russian writer Turgenev.  Explain  your choice.
Словарная работа.
Teacher: Look at the blackboard (слайд 6). You can see the adjectives. Read and translate them. 










Teacher: Take your working cards and do the first task “Fill in the gaps with the necessary adjectives” (слайд 7). I give you 2-3 minutes. Check up the task and write down your mark in your self-rating card.
2.2. Проведение дискуссии по проблеме. 
Teacher: Choose the correct words to describe positive and negative traits?of Hamlet’s character?. Confirm your selection with the sentences from the text. You’ve got 2-3 minutes. 
Teacher: Can such mental instability, inconstant person love? (слайд 8)
Teacher: Make up 2-3 questions in groups for your opponents. They’ll have to prove their point of view. 
Teacher: Our discussion?is so stormy.?It's a contentious?issue?. Do you agree with me today we couldn’t come to the common point of view. Nobody can say that his opinion is true, even literary critics and writers. You are individual. That’s why you understand and explain the word “love” differently.
Teacher: May be after our discussion someone have changed his opinion. If it’s so, explain your point of view and change your place. 
2.3. Обобщение и систематизация знаний.
Teacher: Now, it’s a time to listen to the song again. (слайд 9) Write the answers of our question of the lesson “What can love do?” on the hearts. (слайд 10) Check up your task, put down your marks.
Love can …







III. Заключительная  часть урока.
3.1. Рефлексия деятельности
Teacher: You have gotten  additional bonuses. Count them, put down your mark. Count your total mark for the lesson. Analyze the results of your work at the lesson. Give me your cards. 
Task 1
Task 2
My participation in the lesson
Total mark
My feelings and emotions during the lesson
Valuable thoughts for me from the lesson

?
?
?
?
?




3.2. Домашнее задание
Teacher: Read and translate the sixth chapter “The Play”. If you want to raised your mark, you’ll have to write essay “How would you like to finish the play?”
Teacher: And I want to over our lesson with the quote: "To love is nothing. To be loved is something. But to love and be loved, that’s everything."?(слайд 11)Thank you for your active work during the lesson.














































Hamlet

inconstant, gentle, 
vindictive, reflective, impulsive



isolated, depressed,
disillusioned, mental instability

inconstant

witty, courageous,
 faithful, cruel, kind, sly, honest, mad





mad


… make you sad

… make you mad

… make you miss someone

… brake your heart

… make you  cry

… take you low





… make your dreams come true

… bring your happiness

… turn your world around

… make you laugh

… take you  high