Конспект
урока английского языка
в 6 классе
по теме «Animals in our life»
Цели:
Активизировать лексический материал по теме «Животные в нашей жизни».
Совершенствовать навыки устной и письменной речи.
Совершенствовать навыки выразительного чтения.
Развивать творческую инициативу
учащихся ,
их самостоятельность и активность.
Оборудование: картинки животных, карточки для игры «Цепочка слов», картинки к пословицам.
Ход урока
Организационный момент.
Good
morning, pupils.
Sit down, please.
Today we are going to speak about animals and about London Zoo.
Фонетическая зарядка.
And first let’s
practis
e
the English
sounds.
Name the sound and 3 words with this sound on the topic “Animals in our life.”
[ai]- rhino, wild, lifewatch
[ei]- cage, save, nature, endangered
[dჳ]- cage, giant, endangered
[ǽ]- natural, hamster, cat
[ ]- watch, watchdog, fox
[z]- zoo, zoological, zebra
(учащиеся называют звук и слова с этим звуком по теме «Животные в нашей жизни».)
Речевая зарядка
a
game “Interpreter”.
And now let’s
play a game “Interpreter”. Translate words and e
xpressions from English into Ru
ssian.
(учащиеся играют в игру «Переводчик» и переводят слова и выражения с английского на русский)
nature
- природа
zoo
- зоопарк
The Zoological Society of London
–
Зоологическое
общество
Лондона
animals
- животные
endangered
animals
– исчезающие животные
some of these animals
– некоторые из животных
every living thing
– каждое живое существо
to join the Society
– вступить в общество
feeding time
– время кормления
daily catch
– ежедневный улов
all over the world
–
во
всём
мире
the animal’s world
– мир животных
kind
– добрый; вид, разновидность
different kinds of insects
–
различные
виды
насекомых
a
game “
The chain of the wor
d
s”.
And now let’s play the next game “The chain of the wor
d
s”.
You must put the words in the right order to make a chain. Let’s start the chain with the word –
nature/дикий wild/осторожно watch out/вымирающий endangered/крыло wing/насекомое insect/акула shark/клетка cage/спасать save/бороться fight/природа.
You know
a lot of words on the topic “Animal in our life”. Fantastic.
English proverbs about animals
.
Look at the pictures
. Do you remember English proverbs about animals?
Say English proverbs and Russian equivalents.
(учащиеся по картинкам вспоминают пословицы о животных)
No bees, no honey. – Без труда не выловишь и рыбку из пруда.
Curiosity killed a cat. – Любопытной Варваре на базаре нос оторвали.
A bird in the hand is worth two in the bush. – лучше синица в руках, чем журавль в небе.
To kill two birds with one stone. – Убить одним выстрелом двух зайцев.
Every dog has his day. – Будет и на нашей улице праздник.
Do you
know any
more English proverbs about animals?
London
Zoo
. Активизация лексики по теме
«Животные в нашей жизни».
Imagine that we are going to London Zoo.
What animals can we see at London Zoo?
(учащиеся называют животных Лондонского зоопарка, глядя на картинки)
Развитие навыков
письма.
And
now
let’s label the animals at London Zoo.
(учащиеся подписывают названия животных, изображённых на картинках).
Физкульт
минутка.
Развитие лексических навыков.
There
are
a lot of animals at London Zoo. Let’s remember all these animals and play a game “Snowball”
(учащиеся играют в игру «Снежный ком», которая помогает развитию внимания и памяти учащихся).
Проверка домашнего задания.
У
чащиеся
делают
объявления
по
радио
в
Лондонском
зоопарке
,
привлекая
посетителей
.
What is this? Oh! London Zoo, England, UK. There are
a lot of
letters from children all over the world.
The first letter is from Tom Brown. And first question about London Zoo: ”What kind of animals can we see at the zoo?”
Try to answer.
(учащиеся отвечают на вопросы из писем о Лондонском зоопарке).
What kind
of animals can we see at the zoo?
Can I take my dog into the Zoo?
I like monkeys very much. Can I see them at your zoo?
Are there any big animals at the zoo?
What is the Zoological Society of London? What is its address?
We want to help save endangered animals. How can we join the
Zoological Society of London?
Can visitors of the zoo see the animals at feeding time?
Can I take any of the baby animals home with me?
Подведение итогов.
Y
ou
have worked
well during the lesson. There are good boys and girls.
Did you like our lesson? What did you like best of all?
Our lesson is over.
Till our
next lesson.