Открытое мероприятие по Английскому языку в 9 классе.

Тема: «Творчество Вильяма Шекспира. Венецианский купец».

Цели урока: Мотивировать учащихся на работу с аудио и видео- материалами.

Развитие языковой компетенции учащихся через обобщение знаний по теме «Литература. Шекспир»

Задачи урока:

Социокультурный аспект - знакомство с биографией В. Шекспира»

Развивающий аспект – развитие способности осуществлять продуктивные и речевые действия

Воспитательный аспект – воспитание уважительного отношения к иноязычной культуре

Учебный аспект – развитие навыков чтения

Коммуникативный аспект: Научить детей общаться на английском языке.

Оборудование: доска, магнитофон, компьютер, проекторная доска карточки с лексическим заданием.

Технология: видео-урок.

Ход урока

Организационный этап.

Учитель: Good morning, dear friends. I’m very glad to see you.

“ It’s not in the stars to hold our destiny but in ourselves”

(How do you understand this words of wisdom by Shakespeare)

Ученики (диалог)

- Не звезды вершат наши судьбы, а мы сами

- Каждый сам кузнец своего счастья

- Вот спорное утверждение: все же предопределено!

- Предопределено! Но способы достижения в руках человека. Каждый поступает по своей чести.

Постановка цели урока – показать портрет Шекспира. (Учащиеся догадываются о цели урока)

Формулирование темы урока.

Учитель задает вопросы:

Now, let’s speak about W. Shakespeare.

What do you know about Shakespeare?

Who was he? (English poet, playwright).

What did he write? (plays and sonnets).

What type of plays did he write? (Comedies, tragedies, historical plays).

Can you name any of them? (дети называют произведения Шекспира).

Have you ever read Shakespeare’s plays in English Language?

3.Фонетическая и речевая зарядка:

Playwright revenge

reign deception

mistaking one person for another fate

disguise themselves hold

moneylender replica

pound of flesh mix- up

merchant heiress

reflect sentence

authorise righteous

(презентация лексики из урока).

4.Изучение нового материала.

Учащиеся смотрят презентацию и рассказывают.

Уч.1. William Shakespeare was born in Stratford-upon-Avon in England in April 23rd in 1564 and also on the 23rd of April 1616 he died. He is generally regarded as the greatest of all English writers.

Уч.2. His many famous plays include the tragedies:

Romeo and Juliet”, “Hamlet”, “Macbeth”, “Othello”, “Julius Caesar” and “King Lear”;

the comedies:

A midsummer Night’s Dream”, “Twelfth Night” and “As You Like it”

and the historical plays:

“Richard III” and “Henry V”.

Учитель: As you know now, W. Shakespeare has written a lot of plays. One of them is The Merchant of Venice. Lets know the plot of the story. ( дети смотрят трейлер, обсуждают сюжет, разыгрывают сценку из комедии ).

Учитель:

Match the characters with their story

1. Antonio and Shylock a. a story of friendship

2. Bassanio and Portia b. a story of revenge

3.Antonio and Bassanio c. a story of love

Учитель:

Comprehension Quiz

Who wrote The Merchant of Venice?

Jonathan Swift

William Shakespeare

John Milton

Where does the story take place?

Belmont

Venice

Belmont and Venice

Why is Antonio unable to lend

Bassanio

money?

He lent it to other people

His money depended on his ships

He bought expensive things

Who is

Bassanio

in

love with?

Portia

Jessica

Nerissa

Who was disguised like a lawyer?

Portia

Gratanio

Lorenzo

Why did

Bassanio

offer Portia a bag of gold?

She saved his life

She saved

Nerissa’s

life

She saved his friend’s life

Why does Shylock praise the lawyer?

He likes him

The lawyer says the flesh is his

The lawyer helps him to hurt Antonio

Why Shylock changes his mind and asks for money?

He doesn’t want to take revenge on Antonio

He feels sorry about Antonio

He doesn’t

want to die and lose everything.

Уч.3. His work is known for its understanding of the way people

think and feel, as well as for its beautiful language. Shakespeare also wrote poetry, including the sonnets, and worked as an actor at the Globe Theatre in London

Уч.4. Many well known English saying come from Shakespeare’s work, and he had a great influence on the English language and English literature.

Shakespeare wrote 37 plays. He is also known as the author of two poems and 154 sonnets.(дети рассказывают , что такое сонеты и несколько сонетов:

Что такое сонет?

СОНЕТ (итал. Sonetto) - это стихотворение из 14 строк состоящее из двух четверостиший под названием катрен и двух трёхстиший, которые называют терцетами. Впервые появились в XIII веке в Италии. Наиболее распространена французская рифмовка (последовательность рифм).

Чем отличаются сонеты Шекспира на английском?

Считается, что английский сонет (сонет с английской рифмовкой) – результат трансформации французского сонета. Шекспир настолько развил свежую в то время английскую форму сонета, что теперь она носит его имя.

Что же такое сонеты Шекспира?

Сонеты Шекспира – это собрание из 154 лирических стихотворений Вильяма Шекспира на английском языке, написанные, в своем большинстве в 1592—1599 в расцвет Елизаветинской эпохи. Они повествуют о дружбе, о любви и философии Сонеты Шекспира принято делить на три основные тематические группы: сонеты с 1 по 126 –посвящены молодому другу - меценату; с 127 по 152 к смуглой даме; 153 и 154 – заключительные, венчающие цикл, сонеты о Купидоне.

Then hate me when thou wilt; if ever, now;
Now, while the world is bent my deeds to cross,
Join with the spite of fortune, make me bow,
And do not drop in for an after-loss:
Ah, do not, when my heart hath ‘scoped this sorrow,
Come in the rearward of a conquer’d woe;
Give not a windy night a rainy morrow,
To linger out a purposed overthrow.
If thou wilt leave me, do not leave me last,
When other petty griefs have done their spite
But in the onset come; so shall I taste
At first the very worst of fortune’s might,
And other strains of woe, which now seem woe,
Compared with loss of thee will not seem so.

Уж если ты разлюбишь — так теперь,
Теперь, когда весь мир со мной в раздоре.
Будь самой горькой из моих потерь,
Но только не последней каплей горя!
И если скорбь дано мне превозмочь,
Не наноси удара из засады.
Пусть бурная не разрешится ночь
Дождливым утром — утром без отрады.
Оставь меня, но не в последний миг,
Когда от мелких бед я ослабею.
Оставь сейчас, чтоб сразу я постиг,
Что это горе всех невзгод больнее,
Что нет невзгод, а есть одна беда —
Твоей любви лишиться навсегда.

Some glory in their birth, some in their skill,
Some in their wealth, some in their bodies force;
Some in their garments, though new-fangled ill;
Some in their hawks and hounds, some in their horse;
And every humour hath his adjunct pleasure
Wherein it finds a joy above the rest.
But these particulars are not my measure;
All these I better in one general best,
Thy love is better than high birth to me,
Richer than wealth, prouder than garments’cost,
Of more delight than hawks or horses be;
And having thee, of all men’s pride I boast:
Wretched in this alone, that thou mayst take
Allthis away, and me most wretched make.

Кто хвалится родством своим со знатью,
Кто силой, кто блестящим галуном,
Кто кошельком, кто пряжками на платье,
Кто соколом, собакой, скакуном.
Есть у людей различные пристрастья,
Но каждому милей всего одно.
А у меня особенное счастье,-
В нем остальное все заключено,
Твоя любовь, мой друг, дороже клада,
Почетнее короны королей,
Наряднее богатого наряда,
Охоты соколиной веселей.
Ты можешь все отнять, чем я владею,
И в этот миг я сразу обеднею.

Уч.5. He is buried at Stratford-upon-Avon, and the houses where he lived can be visited there, as well as the Royal Shakespeare Theatre, where his plays are regularly performed. Every 23rd April is now a day of special pageantry in Stratford.

Уч.6.Shakespeare, the acknowledged master of the English Language, had one of the largest vocabularies of any English writer, about 30, 000 words. He also had an extraordinary grasp of medical science. In 37 plays he mentions practically all the diseases and drugs of the day and some of his descriptions could not be bettered by any modern doctor.

Учитель: Well, let’s watch a short film about Shakespeare. (Дети смотрят видео- фильм- 5 мин.).

Этап информации о домашнем задании.

Choose the correct word to describe Shylocks feelings during the court.

Shylock is feeling very (powerful/strong) in the beginning. He believes he is right and the lawyer is on his (side/place). But then, he must feel very afraid when the lawyer says he will die and (lose/ pay back) everything when he says, if you spill one drop of blood you will die. Shylock feels shocked and confused because he doesn’t (know/recognize) the law when he asks, is that the law? He seems very desperate when he tries to convince to lawyer to give him the money and forget the (part/pound) of flesh.

Заключительный этап.This task brings us to the end. Now, get your marcs for the lesson. (учитель аргументировано выставляет оценки).Our lesson is over. I hope it was interesting and useful for you. Good bye, my dear friends.